Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Genel > 2016 Yılı İçin 7 Etkili Seo Tekniği

2016 Yılı İçin 7 Etkili Seo Tekniği

Kategori : Genel Tarih: 23 Mart 2016 4 Yorum 2.424 Okundu

2016-SEO-Başarısı-e1452175427173-200x200İster SEO sektöründe kaliteli hizmet veren sayılı ajanslardan biri ister internet sitenize daha fazla organik trafik çekmeye çalışan biri olun, bu makaleden fayda göreceğinize eminim.

Artık birçok SEO tavsiyesi hepimizin alıştığı, kendini tekrar eden, bir liste halini almakta: Sayfa adlarınızı düzenleyin! Doğru içerik hayat kurtarır! Site haritası kullanın! Gibi…

Yanlış anlamayın. Bu tür tavsiyeleri izlediğinizde kesinlikle sitenize gelen kullanıcı trafiğini arttırırsınız o yüzden yukarda yazılan ipuçlarını uygulamaya geçirmelisiniz. Benim size birazdan bahsedeceğim yaklaşımlar ise aşağı yukarı birçok kişinin bildiği metotları üzerine ekleyebileceğiniz ve kullanıcı trafiğini bir tık daha yukarı taşımanızı sağlayacak araçlar olacak.

Lütfen “araçlar” kelimesini yanlış yorumlamayalım. Burada Black Hat stratejilerinden, sitenizi birkaç gün içerisinde arama motoru listelerinde yukarı taşıyan, ancak Google’ın algoritma değişiklikleri ile listenin dibini boylayacağınız yöntemlerden bahsetmeyeceğim. Vereceğim yedi adet tekniğin ancak sıkı ve disiplinli çalışma ile sağlıklı bir şekilde uygulamaya geçirebilir ve sonuç alabilirsiniz. Merak etmeyin işe yaracaklar..

Sitenizi Güvenli Hale Getirin

Google sakladığı kartları göstermeye başladı. Arama motoru sıralamalarına bir başka kriter daha eklendi: HTTPS bazlı siteler. Google, 2014 yılının yaz aylarında, HTTPS bazlı internet sitelerinin sıralamaları yükselteceğine dair bir duyuruda bulundu – 2014 yılının algoritma değişiklikleri. Güncelleme yapıldığından beri sıralamalar bundan kısmen etkilense de bu sıralama kriterinin yakın bir gelecekte gittikçe önem kazanacağını söyleyebilirim.

Güvenli sitelerde sörf yapmak kullanıcıların dikkat ettiği özelliklerden biri. Kullanıcı memnuniyetinin arama motorları için önemli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ve Google’ın güvenli siteleri sıralamalarda yukarılara taşıması mantıklı hale geliyor. SEO ile uğraşan kişiler olarak siteye gelen kullanıcı bilgilerini edinmek bizler için ne kadar önem taşısa da kullanıcıların kişisel bilgilerinin ihlali Google için pek de hoş görülen bir durum değil. Bu nedenden ötürü eğer imkanınız varsa sitenizi enkripte etmenizi öneririm. Google’ın aramalarında yükselmekle kalmaz aynı zamanda kullanıcılar tarafından da güvenilir olarak algılanırsınız. Enkripte edilmiş olan siteler arama sonuçları listesinde başlarında “https://” şeklinde gözükür.

Screen-Shot-2015-02-19-at-12.26.48

Yapacağınız bu küçük değişiklik bilinçli kullanıcıları sitenizin güvenilir olduğu konusunda uyarır ve sitenize tıklamaları açısından motive eder.

Site İçeriklerinizin Başına Görsel ya da Video Ekleyin.

Hepimizin bildiği üzere uygun görsel ve öğretici video kullanımı kullanıcıların sunduğunuz içerikten daha fazlası almasını sağlayacaktır. Öte yandan herkesin farkına varamadığı şey ise bu görsellerin sitenizi görsel bazlı arama listelerinde yukarı taşıyacağı gerçeğidir.

Ortalamaya bakarsak görsel barındırmayan sitelerin ziyaret edilme sıklığı görsel içeren sitelere göre daha düşük. İstatistiklere bakıldığında ilk sıralamada olan web sayfalarının tıklanma miktarı, görsel içermediklerinde görsel içerenlere oranla %10’luk bir fark yaratırken (%20 görselsiz – %10 görselli) üçüncü sıradan onuncu sıraya kadar olan sitelerde tıklanma oranlarına bakıldığında görsel içeren sitelerin yükselişe geçtiğini görebiliyoruz.

Screen-Shot-2015-02-19-at-12.29.57

Images: Görsel ağırlıklı siteler

Classic: Görsel ağırlıklı olmayan siteler

Görsellerinizin arama motorları tarafından geçerli olarak algılanması için onları biraz düzenlemeniz gerekir. Hadi şimdi bunun için neler yapabilirsiniz bakalım:

 • Görselinizin boyutunu ve çözünürlüğünü doğru ve orantılı bir şekilde ayarladığınızdan emin olun.
 • Görselin dosya boyutunu olabildiğince düşük tutun. Bu sayede sayfalar hızlıca yüklenir.
 • Alt text’i eklemeyi unutmayın.
 • Görseli uygun bir şekilde isimlendirin. Eğer mümkünse anahtar kelimeleri kullanın.
 • Görseliniz kaliteli olmalı. Unutmayın bu görseller kullanıcının estetik algısını da besler.

Aynı yaklaşımlar siteye yükleyeceğiniz videolar için de geçerlidir. Görsel ve video ekleyerek harcayacağınız ekstra çaba, sizlere fazladan kullanıcı trafiği ve arama motoru listelerinde üst sıralara yükselme sağlayacaktır. Sitenizi değerli olarak algılayan kullanıcılar sitenize daha fazla tıklayacak, sitenizde daha fazla zaman geçirecek bu da sıralamalarınızı yükseltecektir.

Görselleriniz İçin Site Haritası Oluşturun

Arama motorlarının nasıl işlediğinden anlayan birçok üst seviye SEO meraklıları HTML ve XML site haritalarının ne kadar önem taşıdığını bilir. Benim tavsiyem ise bu site haritalarını görseller için yapmanız.

“Görseller için site haritası yapmak nedir?” diyebilirsiniz. Bunu uygulayan pek çok siteye de rastlamayız. İşte bu yüzden görselleri kapsayan bir site haritası yapmak tam bizim gizli silahımız oluyor. Google’ın görsel arama listelerinde yukarılara çıkmak için birebir.

Görselleriniz için site haritası yapmak çok kolay. Sadece görselleri olan site sayfanız için var olan site haritanıza ekstradan birkaç şey eklemeniz yeterli.

Aşağıdaki örnek Google’ın, görsellerin bilgisinin de bulduğu, site haritası örneği:

kodlar

Ayrıca aşağıdaki etiketleri de kullanmanızı öneririm:

<image:image>

<image:loc>

<image:caption>

<image:geo_location>

<image:title>

<image:license>

Sitenize görseller üzerinden ekstra bir kullanıcı trafiği çekmek istiyorsanız bu optimizasyonu asla es geçmeyin derim.

Düzenli olarak Link Profilinizi Gözden Geçirin

İnternet üzerindeki her sitenin arka planında ona hayat veren bir kaynak yatar. Biz buna link profili deriz.

Eğer link profiliniz üzerinde kontrol sahibi değilseniz sitenize link veren diğer sitelerin sizin adınıza iyi mi kötü mü iş yaptığını bilemezsiniz. Linkler düşük kaliteli ve arama motorlarının güvenilir bulmadığı sitelerden gelir ise SEO çabalarınız negatif bir yönde ilerlemeye başlar. Aksine eğer verilen linkler yüksek otorite sitelerden geliyor ise o zaman kullanıcı trafiğiniz artar ve arama motorları sizin sitenizi daha değerli bulmaya başlar.

Link profiliniz üstünde kontrol sahibi olmaya üç şekilde başlayabilirsiniz:

 • Link profilinizi sürekli gözden geçirin. Google Webmaster Araçları ile sitenize link veren sitelerin herhangi bir risk içerip içermediğine bakın ve Google tarafından güvenilir olarak algılandığına emin olun.
 • Düşük otorite ve spam sitelerinin sizin sitenize verdiği linkleri kaldırmasını isteyin. Nazik bir dille yazacağınız e-mail isteğinizi iletmenizde en doğru yöntem olacaktır.
 • Sizi rahatsız eden linklerle bu şekilde başa çıkamıyorsanız Google’ın sunduğu araçlar vasıtasıyla düşük otorite sitelerinin sitenize verdiği linkleri kaldırmak adına bu linkleri onaylamadığınızı ve sitenizde olmasını istemediğinizi belirten bir elektronik tutanak oluşturabilirsiniz.

URL Yapınızı Anahtar Kelimeler Çerçevesinde Oluşturun

URL’leriniz, anahtar kelime bazında size istenen kullanıcı trafiğini sağlamıyor mu?

Arama kutucuğuna girilen etiketler üzerine kurulan URL yapıları artık demode olmuş bir SEO spam tekniği olsa da Google’ın URL adlandırmasını hala önemli bir sıralama faktörü olarak kullandığını biliyoruz.

Aşağıdaki arama sonucuna göz atarsanız en yukarda çıkan sitelerin URL adlarının aranan anahtar kelimelerle yüksek miktarda benzerlik taşıdığını göreceksiniz.

haritasonuclari

Anahtar Kelimeleri Sitenizin Tamamında Kullanmaya Özen Gösterin

Az kullanılan SEO tekniklerinden biri de arama motorları tarafından algılanmasını beklediğiniz “hedef” anahtar kelimelerin site bütününde kullanılmasıdır. SEO işi ile uğraşan birçok kişi hedefledikleri anahtar kelimeleri öne çıkarmak adına bir kaç adet blog yazısı hazırlar ve bu kelimeleri yazının içine serpiştirir. Burada unutulan olan şey hedeflenen anahtar kelimelerin sitenin tamamında kullanılmamasıdır.

Anahtar kelimeler söz konusu olduğunda Google’ın sitelerde görmek istediği o domain üstüne kayıtlı bütün sayfalara anlam taşıyacak şekilde farklı varyasyonları yerleştirilmiş anahtar kelimelerdir.

Bunu şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 • Arama kutucuğuna inurl:domain adı ve hedeflenen anahtar kelimeyi tırnak içine alarak aratın
 • Çıkan arama sonuçlarının miktarına bakın
 • Sonuçları diğer domain adları ile karşılaştırın ve aradaki farklara bakın.

Hadi şimdi ne demek istediğimi sizlere daha iyi anlamak adına aşağıdaki örneklere bakalım.

Örnekte incelemeye aldığımız CreditKarma.com Experian.com adlı siteyi “what is a good credit score” aramasında sıralama pozisyonu olarak geçmektedir.

Diğer arama motorları sonuçlarını da işin içine eklediğimde en yüksek sıralarda karşıma çıkan internet sitelerinin hedeflediğim kelimeleri site içinde yüksek miktarda barındırdığını gördüm. Aynı zamanda kelimeleri değiştirip anlamı aynı tutmaya çalıştığımda arama sonuçları yine aynı siteleri yüksek sıralarda karşıma çıkardı. Demek oluyor ki site içinde benzer anlamlar taşıyan hedef anahtar kelime miktarı yüksek olursa arama motorları bu anahtar kelimeler ile aramalar yaptığında gerekli optimizasyonu yapmış siteleri yukarı sıralarda karşımıza çıkarıyor.

CreditKarma’nın sonuçları:

12Şimdi de Experian.com’un sonuçlarına bakın. Aradaki fark çok bariz!

13CreditKarma.com Experian.com’a göre yaklaşık %3.500 daha fazla hedef anahtar kelime barındırmakta. CreditKarma.com’un domain ve sayfa otoritesi düşük aynı zamanda link profili zayıf olsa bile aranan anahtar kelime için daha yüksek sırada çıkıyorlar.

15

Benim yukarıda yaptığım aramaların sonucunda en yüksek hedef anahtar kelime miktarını barındıran sitelerin her zaman en yukarıdaki sıralarda karşınıza çıkacağı konusunda bir garanti veremem. Bunun dışında sitelerin sıralanışı etkileyen birçok faktör vardır ama şunu diyebiliriz ki Google’ın sıralandırma sistemi için farklı varyasyonlarda ve anlam bütünlüğü bozulmadan yazılmış hedef anahtar kelime miktarı önem taşıyor.

Markanızın Sosyal Medya Hesaplarını Optimize Etmeyi Unutmayın

Google’ın Knowledge Graph olarak bilinen anlama dayalı arama algoritmaları ile kullanıcı memnuniyetini arttırmaya çalışan sistemi SEO işi ile ilgilenenler için göz ardı edilmeyecek bir boyut. Google yakın bir zamanda, tanınmış markalar için, direkt bir algoritma değişimine giderek artık sosyal medya hesaplarını da arama sonuçlarında hatırı sayılır bir şekilde görüntülemeye başladı.

Benim buradan çıkardığım şey ise Google, Knowledge Graph algoritmalarını gittikçe detaylandıracak ve sosyal medya hesaplarının arama sonuçlarında daha fazla yer almasını sağlayacak. Bu yüzden sosyal hesaplarınızı optimize etmenizi tavsiye ediyorum.

Toparlarsak…

SEO ile ilginen biri olarak yeni bilgiler edinme yolundaki maceranız hiç bitmeyecek. Aylar boyunca sitenizi optimize edip saçınızı başınızı yolsanız bile sitenizin gerçek potansiyeline gelmesini sağlayamayabilirsiniz. İnanıyorum ki bu 7 adet pek bilinmeyen SEO optimizasyon yöntemlerini kullandığınız takdirde rakiplerinizin bir adım önüne geçeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Büyük Seo Firmaları Esas Seo’cuları Nasıl Öldürüyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yapılan Yorumlar

Bu konuya 4 yorum yapılmış.
 1.   erhan03 Nisan 2016, 18:11  
   

  Güzel bir yazı olmuş tesekkurler

   
       
 2.   İzmir Bosch Servisi03 Ağustos 2016, 13:20  
   

  Sunduğunuz Faydalı Bilgiler İçin Teşekkürlerimizi Sunarız.

   
       
 3.   serdar kalmış21 Aralık 2016, 15:29  
   

  Gerçekten Çok Kaliteli Ve başarılı Bir Yazı Olmuş Tebrik Ederim

   
       
 4.   Gebze Nakliyat07 Ocak 2017, 14:20  
   

  paylaşım gerçekten başarılı bilgi içeriyor çok teşekkür ederim.

   
       

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi