Arşive Ait Yazılar...

Ağustos 2016 tarihine ait yazılar gösterilmektedir.
23
Ağu
2016

backlinkSiz de birçok SEO uzmanı gibiyseniz, kafanız bu videodaki genç arkadaş kadar karışmış olabilir. Zira şu aralar Türkiye’deki SEO uzmanlarının kafası backlink konusunda en az bu genç arkadaşımız kadar karışık.
Çünkü SEO uzmanları yeni bir link inşası stratejisi konusunda uzmanlaşmaya başladığı anda Google, o strateji karşısında sert davranmaya başlıyor ve algoritma güncellemeleri ile o stratejiyi uygulayanları cezalandırıyor. Bunun için şu aralar backlink tarafında konuşulan en önemli konu Google’ın konuk yazarlık yöntemi ile link alan siteleri nasıl cezalandırabileceği.
Tabi şunu diyebilirsiniz Konuk Yazarlığın da önüne geçilirse geriye ne kalıyor?
Şanslıyız ki, hala kullanabileceğimiz ve uzun dönemde işe yarayan link inşa stratejileri var. Bu stratejileri uygulayan birisi olarak makale pazarlama ve basın bültenleri gibi birçok eski link inşaası tekniğinden daha faydalı olduğunu söyleyebilirim.
Tecrübelerime göre; özel ve niş (niche) odaklı bir blog ağı, dünya üzerindeki en etkili link inşası stratejisidir.
Birden fazla kayıt kurumu ve bir avuç dolusu class-C IP kafanızı karıştırıyorsa, onun yerine neden iyi amaçlı bir blog ağı inşa etmeyesiniz?

23 Ağustos 2016 - 14:30
3.224 Okundu
15
Ağu
2016

artik-yeter-seoYeni yılın yaklaşması, kaçınılmaz bir şekilde blogcuları, geçmiş üzerine yorum yaptıkları veya gelecekle ilgili ahkâm kestikleri yazılar yazmaya itmiştir. Açıkça belirtmeliyim ki bu yazı da ahkâm kesme kategorisine giriyor. Biraz da atıp tutunca karşınıza 2016′te yok olup gitmesi gereken 10 internet pazarlama ifadesi çıkıyor.

 

 

1.  Etki Getirisi – Bu, sosyal medya pazarlamacılarının yatırım getirisini raporlandırırken kaçındığı  zayıf bir “ölçüt.” Ama yöneticiler etkiyi önemsemiyorlar, tek önemsedikleri kârı zararı gösteren son rakam. Önümüzdeki yıl yok olması gerekenler arasında bu kullanım kesinlikle atlanmamalı.

2. Link Oluşturma – Google’ın Penguen güncellemesi, link oluşturma işlemini iyi ki mazide bıraktı. Günümüzde Google tarafından kabul edilen “link oluşturma” işlemleri sadece içerik yazma, ilgili web sitelerinde misafir blogculuk ve dijital PR’dir. Peki bu ne demek? Yani bu, link oluşturma değil; bizzat içerik pazarlama, misafir blogculuk ve dijital PR’dir. Madem öyle o zaman adlarını değiştirmeyelim.

15 Ağustos 2016 - 12:33
4.123 Okundu
09
Ağu
2016

Hemen hemen her SEO bloğunda üzerinde en çok durulan konu kaliteli içerik. Kaliteli içerik aynı zamanda kullanıcının ilgisini çeken çekici içeriktir. Google arama sonuçlarında daha iyi sıralamada çıkmak için yapılması gereken şeyin SEO çalışmaları yapmak yerine kaliteli içerik üretmek olduğunu bize her fırsatta söylüyor. Paravan bloglar açmak, dizinlere eklemek artık mazide kaldı. Google manuel olarak yaratılan backlink profilini artık çok daha kolay bir şekilde çözümleyebiliyor. Zaten birçok SEO uzmanı da kalıcı başarıların sırrını kaliteli içerik üretmek ile açıklıyor. Zira algoritmalar gelir geçer, Google bu sefer olmazsa birdahaki sefere sizin manüpilatif SEO çalışmalarınızı görecek ve sizi cezalandıracaktır. Bu yüzden SEO çalışmalarına ayıracağınız bütçeyi ziyaretçileriniz için daha kaliteli siteler yapmak için harcamalısınız.

Arama motorları tarafından içerik olarak en kaliteli içerik hala metinsel içerikler olarak gözüküyor. Fakat metinsel içerik her ne kadar en kaliteli içerik olarak gözükse de resim ve videolar başta olmak üzere diğer görsel içerikler de her geçen gün biraz daha popüler oluyor. Hazırladığımız bu rehberde nasıl daha kaliteli içerikler üretebileceğinize dair bilgiler verdik.

 Neden Kaliteli İçerik Önemli ?

İçeri, içerik, içerik ! Tüm arama motorlarının ortak hedefi kullanıcıların işine en çok yarayan internet sitesini arama sorgularında çıkartmaktır. Peki ama arama motorları hangi içeriğin daha çok işe yarar olduğunu nasıl anlar ?

  • Kaliteli içerik orjinal içeriktir. Başkasının yazdığı içerikleri kopyalayıp sitenizde yayınlamak sitenize bir katkı sağlamayacaktır. Google ve diğer arama motorlarının orjinal içeriğe önem verdiği tüm SEO otoriteleri tarafından tartışmasız kabul edilen bir konu. O zaman kaliteli içerik oluşturunca arama motorunun bizden istediği en önemli kural olan orjinal içerik kuralını yerine getirmiş oluyoruz.
  • Kaliteli içerik paylaşılabilir içerikdir. Google algoritmasının temelini backlinklerin oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Zaten Google tarafından algoritmaya dair verilen tek bilgi sistemin backlinkler üzerine kurulu olduğu. Kaliteli içerikler oluşturduğunuzda insanlar içeriklerinizi internet ortamında tanıtacak, internet sitenize bağlantı verecektir. Dolayısıyla kaliteli içerik ürettiğinizde insanların size bağlantı vermesini sağlayarak backlink profilinizi de oluşturmuş oluyorsunuz. Bunu aynı mantık ile sosyal medya için de düşünebiliriz. Google başta olmak üzere birçok arama motorunun sosyal medya üzerinden gelen sinyallere önem verdiğini daha önce söylemiştik. Kaliteli içerikler ürettiğinizde insanlar sosyal medya hesaplarında da içeriklerinizi paylaşacaktır.
  • Kaliteli içerik kullanıcı deneyiminden elde edilen metrikleri olumlu yönde etkiler. Kullanıcı deneyiminden elde edilen metrikler derken neyi ifade etmek istiyorum ? Şöyle ki; Kaliteli içerik üretirseniz insanlar bunları okuyacaktır, dolayısıyla sayfa içinde geçirilen süre artacaktır. Kaliteli içerik ürettiğinizde sitenize direk giriş oranı artacaktır. Kaliteli içerik ürettiğinizde markanızın arama motorunda aranma oranı artacaktır. Tüm bunlar arama motorları tarafından dikkat edilen kriterlerdir. Kaliteli içerikler oluşturarak bu deneyimleri de olumlu yönde etkilemiş oluyorsunuz.

SEO-icerik

İlgi Çekici İçerik Fikirleri

Bu yazı ilgi çekici içeriklerin nasıl oluşturulabileceği hakkında bir rehber niteliği taşıması amacıyla oluşturuldu. Aşağıda belirtilen ilgi çekici içerik fikirleri Advice Interactive Group CEO’su olan Bernadette Coleman‘a ve Search and social kitabının yazarı olan Rob Garner‘a aittir.

Röportajlar:

Her sektörde, insanlar sektör otoritelerinin görüşlerine büyük önem verir. Benim de favori içerik fikirlerimin başında röportajlar geliyor. İlgi çekici üretmek için sanırım röportajlardan daha iyi bir fikir yoktur. Siz de sektörünüzdeki otorite kişiler ile, ilginç, eğlenceli ve takip edilen kişiler ile röportajlar yaparak ilgi çekici içerikler üretebilirsiniz. Bu röportajları video yada ses kaydı olarak dahi yapsanız sayfanızda yayınlarken konuşulanları metin halinde video’nun altına girebilir ve böylelikle arama motorlarının en sevdiği içerik türü olan metinsel içerik ile video’nuzu birleştirerek arama motorlarının gözünde mükemmel olan içeriği oluşturabilirsiniz.

Hikayeler ve Antidotlar:

İlginç olayları okumayı ve bunların çözümleri hakkında bilgi sahibi olmayı kim sevmez ki. Sektörünüz ile ilgili insanların başından geçen ilginç olayları, bu olayların sonuçlarını ve insanların bu olaylara nasıl çözüm bulduklarını internet sitenizde paylaşabilirsiniz. Sektör ile ilgili otorite insanların deneyimlerine başvurmak hada ilgili bir hikayeye başvurmak okuyucu ile daha derin bir ilişki kurmanızı sağlar. Bunu biraz daha geliştirip bir blog yazısı yada bir seminer ile ilgili tartışma ortamı yarabilirsiniz.

Yarışmalar ve Eşantiyonlar:
Kullanıcılarınızın ilgisini çekip sürekli olarak sizi takip etmelerini sağlayacak bir diğer fikir ise yarışmalar ve hediyeler.

Tüm insanlar internet üzerinden yapılan yarışmalara ve dağıtılan ücretsiz hediyelere ilgi gösterirler. Oturduğu yerden yarışmaya katılarak hediye kazanmayı kim istemez ki. Siz de takipçilerinizin ilgisini çekecek kampanyalar ve yarışmalar düzenleyebilir takipçilerinize eşantiyonlar dağıtabilirsiniz. Üstelik bunun için çok da büyük paralar harcamanıza gerek yok. Bir alışveriş sitesi ile anlaşma yaparak sosyal medya üzerinden yarışma düzenleyebilirsiniz. Örneğin twitter üzerinden paylaşım yapan 3 şanslı kişiye 50’şer liralık hediye çeki vermek gibi. Böylelikle 150 TL gibi uygun bir fiyata sosyal medya sinyallerinizi organik olarak olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Daha Az İlgi Çeken İçerik Fikirleri:

  • Sıkça Sorulan Sorular: İnternet üzerinden herhangi bir iş, ürün veya hizmet alacak olan kişinin öncelikle baktığı yerlerden birtanesi de Sıkça Sorulan Sorular sayfası. Fakat sizin “SSS” sayfanız sektördeki diğer sitelerin SSS sayfalarından farklı olmalı ki bir ayrıcalığınız olsun. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve diğer SSS sayfalarından farklı daha detaylı, görsel öğeler ve videolar ile desteklenen bir SSS sayfası oluşturmalısınız. Ayrıca sayfanızın altına Soru Sor bölümü ekleyerek insanların bu sayfadan size sorular yöneltmesini sağlayabilir, önemli bulduğunuz soruları sayfanızın altında kullanıcılarımızdan gelen sorularşeklinde bir köşe yaparak listeleyebilirsiniz.
  • Haftanın En’leri: İnternet sitenizde Haftanın En’leri adlı bir yazı dizisi oluşturabilir, bu yazı dizisi ile haftalık olarak sektörünüzde en çok okunan yazıları, en beğenilen videoları, en beğenilen tartışmaları tanıtabilirsiniz. Böylelikle insanlar farklı farklı blogları takip etmek yerine internet sitenizde düzenli olarak yayınlanan Haftanın En’leri köşesini takip ederek sektörü takipte kalabilirler. Zaten birçoğumuz için de sektörü takip etmek, her seferinden farklı ağızlar ile tekrarlanan konuların dışında farklı yazılar bulmak önemli bir sorun değil midir? Bu soruna çözüm üreten bir Haftanın En’leri köşesi eminim birçok okurunuz tarafından beğeniyle takip edilecektir.
  • Araştırma & İstatistik Çalışmaları: Özellikle SEO sektöründe en çok beğenilen içerik türü vaka çalışmaları oluyor. Bu vaka çalışmalarını farklı kılan şey ise araştırma yaparak istatistiksel veriler ile kullanıcılara bilgi vermek. Siz de sektörünüz ile ilgili araştırmaları ve istatistiksel verileri internet sitenizde paylaşarak okuyucuların en çok ilgisini çeken içerik türünü oluşturabilirsiniz.

Bunların haricinde ilgi çekici içerikler var mı ?
Elbetteki bunların dışında okuyucunun ilgisini çekecek içerik türleri mevcut. Siz de kullanıcılarınızdan gelen geridönüşleri göz önünde bulundurarak ve üzerine yaratıcılığınızı ekleyerek kendinize bir ilgi çekici içerik listesi oluşturabilirsiniz. Hatta bunları yorum kısmından bizimle de paylaşabilirsiniz

09 Ağustos 2016 - 10:50
1.586 Okundu
eticaret-seo

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi