Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Link İnşaası > 4 Tane Yeni Link Oluştuma Yöntemi

4 Tane Yeni Link Oluştuma Yöntemi

Kategori : Link İnşaası Tarih: 23 Ağustos 2016 6 Yorum 3.224 Okundu

backlinkSiz de birçok SEO uzmanı gibiyseniz, kafanız bu videodaki genç arkadaş kadar karışmış olabilir. Zira şu aralar Türkiye’deki SEO uzmanlarının kafası backlink konusunda en az bu genç arkadaşımız kadar karışık.
Çünkü SEO uzmanları yeni bir link inşası stratejisi konusunda uzmanlaşmaya başladığı anda Google, o strateji karşısında sert davranmaya başlıyor ve algoritma güncellemeleri ile o stratejiyi uygulayanları cezalandırıyor. Bunun için şu aralar backlink tarafında konuşulan en önemli konu Google’ın konuk yazarlık yöntemi ile link alan siteleri nasıl cezalandırabileceği.
Tabi şunu diyebilirsiniz Konuk Yazarlığın da önüne geçilirse geriye ne kalıyor?
Şanslıyız ki, hala kullanabileceğimiz ve uzun dönemde işe yarayan link inşa stratejileri var. Bu stratejileri uygulayan birisi olarak makale pazarlama ve basın bültenleri gibi birçok eski link inşaası tekniğinden daha faydalı olduğunu söyleyebilirim.
Tecrübelerime göre; özel ve niş (niche) odaklı bir blog ağı, dünya üzerindeki en etkili link inşası stratejisidir.
Birden fazla kayıt kurumu ve bir avuç dolusu class-C IP kafanızı karıştırıyorsa, onun yerine neden iyi amaçlı bir blog ağı inşa etmeyesiniz?
Aslında bu, ETSTUR gibi büyük markaların bile ilgilendikleri bir şey. Trafiklerini ve linklerini resmi sitelerine yönlendirmek için küçük, işletme bilgi sitelerini kurdular. Örneğin: letsgodergi.com

logo-letsgo

İşinizin sadece bir parçasını spesifik bir konuyu ele alıp, o konu etrafında nasıl mini bir site kurabileceğinizi düşünün. Site biraz güven ve otorite kazandıktan sonra, sitenize linkler bırakmaya başlayın.

Eğer SEO denizinde biraz açıldıysanız, TheShortCutts.com’u görmüş olabilirsiniz. Matt Cutts’ın genellikle gizemli olan Webmaster Yardım videolarını listeleyen bir web sitesidir. Bu site, bir SEO firması olan Click Consult’a link vermektedir.

Birkaç haftalık bile olsa, TheShortCutts.com aşağıdaki gibi etkileyici metriklere ulaştı:

Screen-Shot-2015-02-12-at-10.51.09

Bu neden bu kadar iyi çalıştı?
Bir sebeple insanlar, daha dar konulara odaklanmış tek araçlı ya da özellikli sitelere, daha büyük sitelerdeki bir sayfaya göre link verme – sosyal medyada paylaşma konusunda daha eğilimli.

İnfografikler ve ego kışkırtması, var olan en etkili 2 backlink inşa stratejisidir. Onları bir araya getirdiğinizde… PUF! İki kat faydalı bir stratejiniz oldu!

Infografik ego kışkırtmasını kullanarak, ZeroHedge.com ve Mining.com gibi yatırım odaklı sitelerin başında gelen sitelerden bir çok önemli müşterime link sağlamayı başardım. Ve bu önde gelen siteler, infografiği viral atmosfere de bıraktılar:

Screen-Shot-2015-02-12-at-10.54.12

Yapmanız Gerekenler:

 1. Normalde yapacağınız gibi bir infrografik hazırlayın: Odaklandığınız nişle ilgili sıcak bir konu bulun, ilginç veriler toplayın ve dikkat çekici bir şeyler ortaya çıkarması için profesyonel bir tasarımcı kiralayın.
 2. Bu tekniği son derece güçlü yapan püf noktası burada: İnfografiklerin sonuna koyduğunuz Referanslar kısmını biliyorsunuz, değil mi?

Screen-Shot-2015-02-12-at-10.56.39

 1. Rastgele .edu linklerini referans göstermek yerine, nişinizdeki önde gelen siteleri referans gösterin.
 2. İnfografiğiniz yayınlandığı zaman, test edilmiş olan şu e-posta taslağını kullanarak o önde gelen sitelerin sahiplerine ulaşın:

Konu: (Sahibin sitesi)’ni çok seviyorum!
Selam (İsim),
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, (Sahibin sitesi)’nin büyük bir hayranıyım.
İçeriğinizi o kadar çok beğeniyorum ki, (Sahibin sitesi)’ni en son infografiğimde referans gösterdim: (İnfografik başlığı). Buradan göz atabilirsiniz: (İnfografik URL)
Sadece bilmenizi istediğim için size bu e-postayı gönderiyorum.
Eğer infografiği okuyucularınızla paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Öyle ya da böyle, (Sahibin sitesi)’nde görüşürüz,
Teşekkürler!!
(Adınız)

Link inşasındaki herhangi bir şey gibi, infografik ego kışkırtması bir numaralı oyundur. Ne kadar fazla siteye referans verip e-posta gönderirseniz, o kadar fazla linke sahip olursunuz.

İnternetteki en güvenilir sitelerden birisi olan wordpress.org’dan backlink kazanmak istemez misiniz? Üstelik do-follow!Bunu, eklenti dizinine özgün, çalışan bir eklenti göndererek yapabilirsiniz. Eklenti açıklamasındaki harici linkler nofollow olsalar da:

Screen-Shot-2015-02-12-at-11.08.55

Eklenti sahibinin sayfasına giden link dofollow olacak:

Screen-Shot-2015-02-12-at-11.09.43

Eğer kodlama konusunda pek fazla bilginiz yoksa, internet üzerindeki güvenilir sitelerden birilerine iş verebilirsiniz. WordPress moderatörleri, eklentileri kabul etme konusunda artık eskiye göre daha sıkı bir tutum içerisindeler, o yüzden karşılarına yeni bir şeyle çıktığınızdan emin olun. Eklentiniz özgün ve çalışır durumda olduğu sürece, problem yok demektir.

Bonus ipucu: Eklentinizi Joomla eklentisi ya da Drupal modülü olarak yeniden kodlayın – böylece 2 PR9 alan adından daha link sahibi olabilirsiniz!

Ürününüzü, nişinizdeki en iyi bloggerlara ücretsiz olarak göndererek en iyi kalitede linkler alabileceğinizi belki de biliyorsunuzdur.Satacak bir ürün ya da hizmetiniz olmasa bile, site sahiplerine link için rüşvet verebilirsiniz.

Nasıl mı?
Ücretsiz şeylerle!
Bir .pdf indirmesinden ya da bir üyelik giriş bilgisinden bahsetmiyorum. Onlara gerçek, fiziksel bir eşya gönderin. Markalı bir su şişesi, bir polar ya da bir t-shirt olabilir. Bunu yöntemi Türkiye’de en fazla kullanan tamindir.com, indir.com gibi program indirme siteleri aslında bakarsanız.

Bir önceki yazımız olan 70 Tane Paravan Blog Adresi başlıklı makalemizde bedava blog site adresleri ve ücretsiz paravan bloglar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yapılan Yorumlar

Bu konuya 6 yorum yapılmış.
 1.   erdem03 Eylül 2016, 22:07  
   

  Başarılı bir SEO çalışması için; sıradan olmayan, mümkün olduğunca risksiz (önceki algoritmalarla cezalandırılmamış) doğal teknikler bulmak / geliştirmek ve uygulamak önemli. Yazınız bu konuda yol gösterici ve aynı zamanda ilham verici… Teşekkürler

   
       
 2.   izmirmarkareklam04 Eylül 2016, 18:02  
   

  Bıktık bu SEO dan artık ne yapacağımızı şaşırdık. Her yerde bi SEO cu uzman var fakat herkes aynı şeyleri paylaşıp söylüyor. Mesela ben NALBURUM çivi satıyorum, arkadaş 10 luk çiviyle alakalı nereye makale yazayım nasıl bir blog kurayım.

   
       
 3.   sesli sohbet14 Eylül 2016, 15:59  
   

  soylediklerinizi hemen deniyorum , bir faydasi olursa geri donus yaparak yazarim yorum

   
       
 4.   samsun haber08 Ekim 2016, 15:48  
   

  ilk olarak burada deneyelim istedik. mahsuru yoktur inşallah.. yapabileceğimiz diğer siteleride eklerseniz seviniriz.. teşekkürler..

   
       
 5.   poker siteleri31 Ekim 2016, 18:56  
   

  blogunuzu sık sık takip etmekteyim gene güzel bi konuya deyinmişsiniz. Keşke biraz daha sık güncellesenizz blogunuzu.

   
       
 6.   Kadın Tarzu30 Kasım 2016, 14:35  
   

  eyw admin

   
       

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi