Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Genel > Blog Yazınız İçin Konu mu Arıyorsunuz?

Blog Yazınız İçin Konu mu Arıyorsunuz?

Kategori : Genel Tarih: 02 Aralık 2016 5 Yorum 25.101 Okundu

Eğer 2015 yılında daha fazla makale yazmaya azmettiyseniz, kesinlikle yalnız değilsiniz. İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün 2015 B2B İçerik Pazarlama çalışmasının sonuçlarına göre; firmaların %70’i, 1 sene öncesine göre %70 daha fazla içerik üretiyorlar ve bu firmaların %80’i blog siteleri kullanıyorlar.
Blogların etkili olduklarına şüphe yok. Akışı kesen bir “Devamını Oku” butonu olmaksızın, istediğiniz kadar kelime kullanabilirsiniz. Yazıları paylaşmak kolaydır, bu yüzden kendi kendilerinin sosyal medya makaleleri olabilirler. Ayrıca önemli derecede kalıcı olabilirler, yani onları yıl boyunca birçok sefer paylaşabilir ya da onlara atıfta bulunabilirsiniz.

Evet, bloglar harikalar. Ancak aynı zamanda zorlar.
Özellikle, blogda ne hakkında yazacağınızı belirlemek zor olabilir. Aslında, iddiaya girerim, ne hakkında yazacağını belirlemek konusunda sıkıntı çekmediğini söyleyen bir blog yazarı, yalancı bir blog yazarıdır. Gün be gün aynı konuda harika fikirler üretmek zordur. Fakat ne varki SEO’nuza katkı sağlaması için güncel olarak sitenize yeni içerikler girmeniz gerekiyor. İşte plan: 2015’te biraz daha fazla blog yazmayı umuyorsanız ancak iyi fikirler bulamıyorsanız, yazımınıza ilk hareketi verebilecek şu üç teknikten birini deneyin:

1. Hedeflenmiş Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Doğru terimleri bulmanız Google SERP açısından daha iyi iş çıkarmanıza yardımcı olacağı için, anahtar kelime araştırması yazım sürecinizin bir parçası olmalıdır. Bu, blog yazılarımda defalarca tartıştığım bir şey.

Ancak anahtar kelimeler SEO akışı konusunda size daha fazlasını verebilirler. Araştırmanız, insanların neyi aradıklarını bulmanıza yardımcı olabilir ve size bazı harika blog yazısı fikirleri verebilir.

Bahsetmek istediğiniz bir konuyla ilgili Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinde basit bir arama yapabilirsiniz. Sonuç sayfası, size aradığınız konuya benzer olan anahtar kelimeleri birkaç küçük değişiklikle verecektir.

“Blog yazısı fikirleri” terimi için aldığım sonuçlara göz atın ve bu sonuca göre bahsedebileceğim başka kaç tane terim olduğunu görün. “Makale yazarak para kazanmak”, “blog yazarak para kazanmak” ve “yazı yazarak para kazanmak”, önerilen konulardan sadece birkaçı – ve daha fazlası var.

Screen-Shot-2015-02-07-at-23.30.48

Bu nasıl yardımcı olabilir? Önceden test ettiğiniz ve beğendiğiniz blog yazıları üzerinde bunun gibi araştırma yapmayı düşünün. Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi yazın, ya da başlığın tamamını arama alanına yazın. Sonuçlar, daha önce denediğiniz ve beğendiğiniz, eski bir konu hakkında size yeni bakış açıları kazandırabilir. 10 dakika içinde yazmaya başlamış olabilirsiniz.

2. Yorum Bölümünde Daha Derinlere İnin

2013’te bazı web siteleri, yorum bölümlerini kapatmışlardı. PopularScience.com, bu sitelerden biriydi ve editörler, o zamanlarda okuyucuları makalenin özgün amacından saptırabilecek “kavgacı azınlıklar” yüzünden bunu yaptıklarını belirtiyorlardı. Bu, birçok sitenin aykırı tiplerin yorum yapmalarına izin vermediği anlamına geliyor. Sizin siteniz de öyle yorumları kabul etmeyebilir.
Ancak, insanların paylaşmalarına ve yorum yapmalarına izin verirseniz, harika blog yazısı fikirleri bulabilirsiniz. Okuyucularınız, ilk yazınızda açıkça belirtmediğiniz bir konuda daha fazla bilgi isteyebilirler ya da sizin parmaklarınızı yazmaya teşvik edecek şekilde konu hakkında kendi fikirlerini paylaşabilirler. Bu detayları dikkatlice okumak, blog yazmanızı fazlasıyla kolaylaştırabilir.

3. Çekişmeye Olta Atın

2014 istatistiklerine göre, küçük işletmelerin yarısından fazlasının bir web sitesi yok. Yani, en büyük rakibinizin takip edebileceğiniz bir blog sitesi olmayabilir. Ancak, aynı rakibiniz Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde aktif olabilir. Rakibinizin bu hesaplarında bulabileceğiniz konular, ele almanız gereken konu hakkında size ipucu verebilir. Eğer bir başkasının fikrini alacaksanız, o fikirde değişikliğe gittiğinizden ve ayarlamalar yaptığınızdan emin olun ya da bir şekilde o fikri kendi fikriniz haline getirin. Bunu yapmadan fikri kullanmanız, sizi hem Google karşısında hem de rakipleriniz karşısında zor durumda bırakacaktır. İyi bir fikri ödünç almak, bir türlü bulamadığınız fikri bulmanız konusunda size yardımcı olabilir.

Başlayalım

Her gün harika blog yazısı fikirleri bulmak kolay değil. Ancak etrafınızda dolaşan verilere biraz daha fazla dikkat gösterirseniz, bir sonraki yazma tecrübenizin daha az problemli ve daha yaratıcı olması ihtimali artacaktır.

Muhteşem blog yazısı konuları bulmak için sizin kullandığınız ve benim atladığım işe yarar bir ipucu var mı? İyi bir fikir için ava her zaman hazırım – Yorum bölümünde paylaşın!

Bir önceki yazımız olan Büyük Seo Firmaları Esas Seo’cuları Nasıl Öldürüyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yapılan Yorumlar

Bu konuya 5 yorum yapılmış.
 1.   Arda05 Temmuz 2016, 12:38  
   

  Merhaba hocam, sizi sürekli takip eden birisiyim ve size bir sorun var aslında ben gibi bir çok insan bu sorunun cevabını bekliyordur. 2016 yılında değişen algorithma ile paravan blogların faydasının olmadığını bir çok makale yayınlandığını gördük. Siz diğer seo siteleri, ve seo danışmanlarından farklısınız size sormak istedim.. Şuanda paravan bloglar ve toplistlerin faydası varmı?

   
       
 2.   davetiye19 Temmuz 2016, 18:58  
   

  bu olgoritmalar yüzünden sürekli bocalıyoruz hocam güzel bilgili paylaşım için tşk ler..

   
       
 3.   Eren ORHAN20 Temmuz 2016, 4:19  
   

  Konulara yorum yapılması güzel bir durum fakat bazen çileden çıkartıcı olabiliyor, o yüzden kararsız kalıyorum.

   
       
 4.   Leyla Yamandıralı08 Ağustos 2016, 14:40  
   

  Anahtar kelime arama oranı yüksek olanları tercih etmek çok mantıklı bir fikir.

   
       
 5.   Sohbet30 Mart 2017, 11:59  
   

  Çok güzel açıklayıcı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş.Sizi severek takip ediyoruz hocam.Başarılarınızın devamını bekliyoruz.

   
       

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi