Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Temel Bilgiler > Flash Web Sitesi mi, HTML Web Sitesi mi?

Flash Web Sitesi mi, HTML Web Sitesi mi?

Kategori : Temel Bilgiler Tarih: 02 Eylül 2015 1 Yorum 3.311 Okundu

Bir Web sitesinin iki ayrı versiyonu olabilir: Flashlı Versiyonu ve Flashsız Versiyonu (HTML versiyonu). Ana sayfada bu iki tür için de ayrı ayrı linkler bulunabilir ve ziyaretçiler de istediklerini seçebilirler. Ancak ana sayfanızın giriş sayfası olmadığından emin olmalısınız. Ana sayfanızın arama motorlarında endekslenmesini sağlayacak, anahtar kelime açısından zengin bir içeriğe sahip olmasına dikkat edin. Arama motorunun bütün sayfalarınızda gezinmesini kolaylaştırmak açısından bir site haritası linkinden de faydalanabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin tercihlerini hatırlayabilmek için web analitiği yazılım programlarından yararlanarak sitenizde hangi versiyonu kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Fakat arama motorları için sadece HTML versiyonunu kullanmanız gerekmekte.

Bazı Arama Motorları Flash İçeriğim İndeksler

Flash’ı kabul de edebilirsiniz de, ret de. Ama en son çıkan makro medya ürünleri ve arama motorları teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte flaşlım da bazı alanlarda önem kazanmasıyla birlikte durumlar da biraz değişti. Arama motorlarındaki yerinizden olmadan sitenizde Flash kullanabilirsiniz. Tabii bu her site için geçerli değildir. Örneğin büyük animasyon filmlerinin tanıtım siteleri bile artık HTML5 teknolojisiyle çok daha rahat bir şekilde yapılmaktadır.
SDK (Yazılım Geliştirme Kiti), Flash kullanılan Bütün Siteleri Arama Motorlarına Açabilir

Makromedya’nm Flash Arama Motoru SDK sı Flash için büyük bir nimet. Özellikle arama motoru uygulamalarına odaklanılarak tasarlanmış olan bu SDK, sıkıştırılmış Flash dosyalarını açar, içeriği çözümler ve bunların arama motoru veri tabanında endekslenmesine yardımcı olur.

İçerik, bir HTML içeriğiymiş gibi algılanır. Tıpkı sizin statik HTML sayfalarını sıralamada yükselttiğiniz gibi SDK teknolojisi de bütün Flash sitelerin arama motorlarında yükselmesini sağlar. FAST arama motoru bu SDK teknolojisini zaten kullanmakta. Bütün arama motorlarının bu teknolojiyi kullanıyor olmasına rağmen, arama motorları HTML’yi de Flash’ı da aynı algoritmayı kullanarak endeksledikleri için Flash’ın sıralamada yükselmesi hâlâ bir sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Normalde geliştiriciler Flash versiyonunun endekslenmesini pek beklemediklerinden hedeflenmiş anahtar kelimeler ve diğer unsurlar için bu flash dosyalarının optimize edilmesiyle de pek ilgilenmezler.

Flash Kullanan Web Siteler için Arama Motoru Optimizasyonu

Flash kullanmanız sitenizin muhteşem görünmesini sağlayabilir ancak arama motorlarındaki sıralamalarda size bir katkısı olmayacaktır. Flash filmlerinin arama motorları örümceklerinin gezinemediği kendi link ve sayfaları vardır. Örümcek, filmleri içeren tek bir sayfayı tanır ve sadece o sayfanın içeriğini endeksler. Bu, site içi link oluşumunu azaltır, örneğin bir filmin içinde farklı bir sahneye bağlantı verilmesi gibi.

Bir Flash Siteyi Seo Çalışması için Kullanabileceğiniz Olası Yöntemler

*    Flash filmini içeren sayfanın iyi bir şekilde optimize edilmesini sağlayın.

*    Web sitenizin Flash’sız versiyonu Flash’ın kullanıldığı versiyonda tutulabilir. Çoğu kullanıcı flash filmlerini görüntüleyebilmek için özel bir eklenti’ yükler. Flash filmlerinin kapasitesi büyükse ve geniş banda sahip değilseniz indirme işlemi oldukça uzun sürebilir. Arama motoru optimizasyonunu destekleyen ve teknolojisi sınırsız olmayan kullanıcıların sitenizi görmesini sağlayan HTML versiyonu gibi bir başka alternatif de kullanılabilir. Birtakım Arama Motoru Optimizasyonu teknikleri sayesinde Flash Sayfalarındaki bu tür problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Temel Seo Araçları 2 başlıklı makalemizde craw nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yapılan Yorumlar

Bu konuya 1 yorum yapılmış.
  1.   cilt bakımı03 Eylül 2015, 23:52  
     

    Bana göre HTML web sitesi çünkü Flash siteler tamamen görsel olduğu için hit ve aramalarda olumlu sonuç vermiyor. Zaten Google yaptığı son duyuruda Flash tamamen kaldıracakmış

     
         

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi