Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Genel > Google Algoritmalarına Karşı Panzehir

Google Algoritmalarına Karşı Panzehir

Kategori : Genel Tarih: 29 Mart 2016 Yorum Yok 1.546 Okundu

Google-Guncellemeleri

Google için oluşturulan anti spam takımının lideri, Matt Cutts’ın ismini duymak bile SEO yöneticileri için heyecan ataklarına neden olabiliyor. Tabi bu herkes için geçerli bir şey değil ama bir açığı kullandığınızı biliyorsanız Google’ın site sıralamaları üzerine uyguladığı cezalar insanı uykusundan edebilir.

Google internet sitelerinin sıralamada yükseklere çıkabilmesi adına neyin kabul edilebilir neyin kabul edilemez noktasında çok net bir pozisyonda duruyor. Bu yüzden Google’ın kurallarına aykırı bir girişimde bulunduysanız, sürekli güncellenen algoritma yamaları, artık bu tür faaliyetlerde bulunmamanız için güzel bir hatırlatma olabilir.

Screen-Shot-2015-02-13-at-13.30.30-copy

Google algoritmalarını gün geçtikçe daha akıllı hale getiriyor. Bu yüzden sandığınızdan kısa bir sürede sitenizin üstüne bir panda düşebilir, bir güvercin yuva yapabilir ya da penguenler sitenizi basabilir(Google’ın algoritmalarına verdiği isimler. Sırasıyla: Panda, Pigeon, Penguin). Eğer bu hayvanların tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorsanız “Google Algoritma Güncellemeleri: 2014 Yılına Genel Bir Bakış” makalesinden öğrenebilirsiniz.

Bir gün bir bakmışsınız ki Google, hayvan arkadaşları vasıtasıyla arama motoru sıralandırmalarındaki yerinizi düşürmüş. Durumu eski haline getirmek istiyorsanız öncelikle hangi sebepten ötürü cezayı aldığınızı bulmanız lazım.

Karmaşadan Sorumlu Hayvanı Bulmak

Screen-Shot-2015-02-13-at-12.33.43

Algoritmada herhangi bir değişiklik yapıldığında gerekli açıklamayı genellikle Matt Cutts’ın blogunda bulursunuz ama eğer yapılan değişiklik gizli tutuluyorsa internet üzerinde bu konuların tartışıldığı Profesyonelseo.com.tr’u ya da SEO forumlarını ziyaret etmek iyi bir fikir.

Eğer site içi organik trafikte büyük bir düşüş yaşıyorsanız ya da sitenizle alakalı manüel bir müdahaleye maruz kalmışsanız Moz’un Algoritmik Değişim Güncellemeler Zaman Çizelgesinden başınızı yakan güncellemeleri isabetli bir şekilde saptamak mümkün.

“Google’ın Bir Çiftliği Var Çiftliğinde Pandaları Var”

Pandalar son derece sevimli hayvanlar ama Google’ın akıllı pandaları için aynı şeyi söyleyebilir miyiz?

Eğer sahip olduğunuz site adını duyurmuş, tanınan bir internet noktası haline gelmişse Panda güncellemelerinin sitenizi etkilemesi bir hayli zor ama eğer Panda’ya yakalandıysanız sizi uzun bir mesai bekliyor!

İlk olarak sitenizin içeriğine bir göz atmanızı öneririm. Çoğu zaman düşük kalitedeki site içeriği Panda’nın, sitenizin sıralamadaki yerini düşürürken, en sevdiği kıstas oluyor. İnternet sitenizi tanıdıklarınıza okutun. Siteye okuyucu ya da alıcı olarak giren bir kişi içeriği okur muydu yoksa son anda tıklamaktan vazgeçer miydi? bunları düşünün. Arama motorları artık o kadar gelişti ki eğer siz bile içeriği okumaya değer bulmuyorsanız onlar da sıralamanızı yükseltecek ya da koruyacak kadar değer vermiyor.

Sitenizdeki içeriğin doğal, okunulabilir ve orijinal olmasına önem gösterin. Eğer bir yazınız 10 sayfa boyunca aynı konu üzerine laf kalabalığı yapıyorsa Panda gelip o yazının kokusunu alır. Ayrıca gramer ve imla kurallarına dikkat etmeyi de unutmamanız lazım. Strese girmeyin. Kaliteli içerik yaratmak için Cevat Şakir gibi yazmanıza gerek yok :) sadece kısa yoldan gidip kaliteden büyük ödünler vermeyin yeter.

Bütün bunlara rağmen sitenizin üstüne oturmuş olan Panda hareket etmiyorsa sitenin arka plandaki kodlamalarına bir göz atmanız gerekiyor. Meta data, image alt text ve URL yapısına hatta siteyi internet üzerinde yayımlamak adına kullandığınız platforma kadar her adım, sitenizin yüksek kaliteli olarak gözükmesi adına önem taşıyor. Adobe Flash kullanıyorsanız ya da sitenizin büyük bir kısmı JavaScript üzerinden çalışıyorsa arama motorları site içeriğinizi yeterince etkili bir şekilde algılayamaz ve bu yüzden aslında kaliteli olan site içeriği düşük kalite olarak gözükebilir.

Sonuç olarak Panda’yı sakinleştirmek istiyorsanız Google’ın kalite manüeline göz atmanızı öneririm.

Penguen Güncellemesinden Sitenizi Nasıl Kurtarırsınız?

Fark ettiyseniz Penguenler çok büyük koloniler halinde yaşar. Bu karışıklık içerisinde eşlerin birbirlerini bulabilmeleri ve bebek penguenlerin annelerini kaybetmemeleri onların eşsiz iletişim becerilerine dayanır. Google da penguenlerin bu yeteneğini fark etmiş olsa gerek ki bu canlıları kullanarak spam link üzerinden sıralamada yükseklere çıkmaya çalışan ve black­ hat SEO alışkanlıkları olan siteleri saptar.

Penguenden kurtulmak için uzak durmanız gereken şeyler şunlardır:

  • Anahtar kelime kullanımını abartmak
  • Site içi alakasız sayfalar ve içerikler barındırmak
  • Sadece SEO konuları için konuk yazar barındırmak
  • Çoğaltılmış ya da kopyalanmış içerik kullanmak
  • Yorum spamı yapmak

Eğer çok geç kaldıysanız ve yasak elmadan ısırdıysanız hadi gelin bu durumu nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

Penguen cezalarının büyük bir kısmı basit link inşasından ve gereğinden fazlaca düzenlenmiş anchor text’den kaynaklanır. Penguen sitenizi bulmuşsa link profilinize bir göz atmanız tavsiye edilir.

Google Webmasters ya da Moz gibi araçlar ile site içi link inşasına bir göz atın. Linkleriniz çoğunlukla aynı anchor text yazılarını mı içeriyor? Sizin için çalışan SEO ajansı ya da danışmanınız başka domainler üzerinden gereğinden fazla düzenlenmiş site içi link inşası yapıyor ya da bu domainlerle karşılıklı link alışverişi yapıyor olabilir.

Link profilinizi temiz tutabilmek için öncelikle gereğinden fazla optimize edilmiş anchor textleri kaldırın. Bu daha kolay kısmı, sıkı durun!

Eğer link profilinizdeki bütün bağlantılar site içindeki bir adet sayfayı gösteriyorsa bu sayfayı sitenizden kaldırmanız fena bir fikir olmaz. Kaldırsanız bile sorun tamamen çözülmez sadece sitenize gelen trafikten bir kısmını azaltır ve sitelerinde bağlantınızı kullandığınız sitelerin kendi sitelerindeki sizin verdiğiniz linkleri silmesi konusunda cesaretlendirir.

Bir sonraki hedefiniz sitenize link vermelerini istediğiniz diğer internet sitelerindeki Google’ın değerlendirmede düşük puan verdiği linkleri kaldırmanızdır. Bu işlem manüel yapılacağından bir süre sonra kafayı yiyebilirsiniz ama maalesef bu en etkili yol.

Eğer bu linkleri kaldıramazsanız geriye tek seçenek kalıyor o da linkleri reddetmek. Linkleri reddettiğiniz zaman Google internet sitenizi arama sonuçlarında gösterirken bu linkleri göz ardı eder. Peki, madem bu yöntemle işinizi göreceksiniz neden manüel olarak uğraşın değil mi?

Maalesef bu yöntem sadece Google için çalışmakta; Yahoo, Bing ve diğer arama motorlarından gelen internet trafiği bu durumdan etkilenmemektedir.

Bütün bu işlemler bittikten sonra Google’a sitenizin durumunu yeniden göndermesi için bir istek gönderebilirsiniz. Google bu konularda epeyce bir nazlı olmasıyla bilinir. Sevgilinizle yaşadığınız tartışma sonrası onun kalbini almak, Google’ın sizin siteyi affetmesine oranla çocuk oyuncağı gibi kalır. Bu duruma düşen birçok internet sitesi üç, dört kere istek gönderip Google’dan af dilemiştir.

Buradan çıkaracağınız ders; durumlar ne kadar zor olursa olsun asla ümidinizi kaybetmemelisiniz.

Güvercinden Mesaj Var!

Pigeon(güvercin) güncellemesi mesafe ve lokasyon sıralama ölçütlerini kullanarak yerel olarak yapılan aramalardaki kullanıcı memnuniyetini arttırmayı hedefler. Pigeon güncellemesi ile oluşan sıralamadaki ilerleme ve gerileme hareketleri Panda ve Penguen güncellemelerine göre çok daha küçüktür ama siz siz olun bu güncellemeyi es geçmeyin.

Peki Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Pigeon yerel aramalara odaklı bir filtre olduğundan siteye ulaşan trafiği eski haline getirmenin en iyi yolu sitenizin lokal aramalar için optimizasyonun yapılmış olmasıdır.

Aşağıdaki liste işinize yarayabilir.

Adres bilgileriniz sitede belirgin bir şekilde yazıyor mu? Bunu en iyi şekilde halletmek için sitenin footer kısmına ekleyin.

Bulunduğunuz bölgeyi belli edecek şekilde spesifik kelime seçiminde bulunuyor musunuz?

Google Places, Yelp ve Facebook gibi sosyal medya siteleri ve yerel kayıtları tutan sitelerde gerekli hesapları açtınız mı?

Google Plus hesabınızda kullanıcı yorumları, mekanda çekilmiş fotoğraflar ve değerlendirme yazıları var mı? Bu özellikle sıralamanızı arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Büyük Seo Firmaları Esas Seo’cuları Nasıl Öldürüyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi