Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Link İnşaası > Google Analytics’e Alternatifleri

Google Analytics’e Alternatifleri

Kategori : Link İnşaası Tarih: 17 Ocak 2016 Yorum Yok 2.732 Okundu

SEO çalışmalarında başarıyı ölçeklendirmek için kullanabileceğimiz en önemli veri şüphesiz ki Google organik trafiğinden gelen ziyaretçi sayısı. Bunun için en çok kullanılan araç yine Google’ın bizlere ücretsiz olarak sunduğu Google Analytics aracı. Son güncelleme ile verileri çok daha doğru veren ve daha modern bir kullanıcı arayüzüne sahip olan Google Analytics birçok SEO yönetici tarafından da kullanılmak istenmeyen bir servis. Bence bunun sebebi SEO yöneticilerinin Google’ın tekeline girmek istememeleri. Fakat onlara sorarsanız onlar arayüzün işlevsel olmayışından, bounce rate’in ölçümlenmesindeki sıkıntılardan ve birçok bahaneden dem vurarak size Google Analytics kullanmak istemediklerini anlayacaktır. İşte bu yazımızda sizlere Google Analytics için alternatif oluşturabileceğini düşündüğümüz analiz servislerinin tümünü toplamaya karar verdik. İşte Google Analytics için kullanabileceğiniz alternatif servisler;

clicky

Clicky:

Google Analytics’e alternatif sunmak isteyen tüm yazılarda neredeyse Clicky alternatiflerin ilk başında yer alıyor. Bunun sebebi Google Analytics’in eksik olan iki alanında clicky’nin çok daha iyi hizmet vermesi. Bunlar yukarıda da belirttiğim gibi bounce rate istatistiklerinin yetersiz olması ve real time istatistiklerinin tam olarak kullanıcılara net bir şekilde verilememesi bu aracı farklı kılıyor. Bilmeyen arkadaşlar için bounce rate’i biraz açalım. Bounce rate siteden hemen çıkma oranını veren istatistiktir. Google analytics servisi sitenize gelen bir ziyaretçiyi başka bir sayfaya gitmediği sürece takip edemiyor. Yani organikten gelen ziyaretçinin o sayfayı okuması ve geri tuşuna basıp siteyi terketmesi yada direk olarak sekmeyi kapatması sizin bounce rate istatistiğinizi olumsuz gösteriyor. SEO uzmanlarının analytics servisinden yakındığı en önemli konu bounce rate, bu konuya clicky çözüm bulmuş gözüküyor.

Servisin mobil cihazlardan da kolaylıkla kullanılması ve işlevsel olması onu cazibeli hale getiren bir diğer özellik. Kurulumu ise oldukça basit Google analytics gibi  sitenize bir kod parçası ekleyerek kurulumunu yapabilirsiniz. WordPress kullanıcısı iseniz Clicky’nin wordpress eklentisine https://clicky.com/help/apps-plugins adresinden ulaşabilirsiniz.

Özellikler:

 • Real-Time Analytics
 • Bireysel Ziyaretçi Oturum görüntüleme
 • Özelleştirilebilir Takip
 • Huni / Yol Analizi
 • Hedef İzleme (Pro hesabı gereklidir: $ 9.99/Aylık)
 • Split Test (Pro hesabı gereklidir: $ 9.99/Aylık)
 • Heatmaps (Pro Plus hesabı gereklidir: $ 14.99/Aylık)
 • Uptime Monitoring (gerekli Pro Plus hesabı: $ 14.99/Aylık)

 

Fiyatı: 1Web sitesi ve günlük 3.000 sayfa gösterimi hizmetini ücretsiz hesap ile kullanabilirsiniz. Premium hesapları ise aylık 9.99 $ dan başlayan fiyatlarla.
piwik-free-stats

Piwik:

Google Analytics’e alternatif olarak sunabileceğimiz, SEO uzmanları tarafından da sıklıkla tavsiye edilen bir diğer istatistik sağlayıcı servis de piwik. Piwik arayüz olarak clicky ve analytics kadar kolay olmasa da bunlardan çok daha iyi bir servis. Piwik’in en önemli özelliklerinden birtanesi açık kaynak kodlu olması. Ve tabi birde sunucu taraflı bir kuruluma ihtiyaç duyulmaması. Piwik’in arayüz tasarımı biraz karmaşık demiştim. Servisin demosunu https://demo.piwik.org/ adresinden görüntüleyebilirsiniz.
Özellikler:
1-Özelleştirilebilir Dashboard
2-Bireysel Ziyaretçi Detaylı Günlüğü Görüntüle
3-Hedef Takibi

Fiyat: Kendi sunucusu üzerinde barındırılan ücretsiz. Piwik’i Bulut sunucu üzerinde barındırmak istiyorsanız ayda 300.000 sayfa gösterimi için 49 € / aylık.

woopra (1)

Woopra:

SEO yöneticilerinin en çok kullandığı bir diğer araç da Woopra. Woopra kullanıcılarına diğer analiz servislerinden farklı olarak masaüstü yazılımı sunuyor. Bu yönü ile diğer tüm analiz servislerinden farklı bir hizmet sunmuşlar. Bir de masaüstündeki programın arayüzünde oynamalar yapma imkanı sunmuşlar. Arayüzü istediğiniz gibi dizayn edebiliyorsunuz. Ayrıca diğer analiz servislerinde sadece sitenizin istatistiklerini tutarken bu servis ile sitenizin ziyaretçilerine bakarken aynı zamanda o an sitenizde olan insanlara selamverebiliyorsunuz. Hatta bu özelliği daha ileriye taşıyarak hedef kitlenizi belirleyerek onlara toplu mesaj verme imkanı sunmuş. Örneğin internet explorer 6 kullanan ziyaretçilere tarayıcılarının sürümünü yükseltmelerini söylemeyi kim istemez ki.

Ayrıca woopra ile ilgili bir de yatırım haberinden bahsedeyim. Bu servise yılların hosting sağlayıcısı olan Layered Tech yatırım yaptı. Bildiğiniz gibi istatistik verileri sunan servislerin en temel gideri hosting oluyor. Woopra bu alanda en iyi yatırımcıyı bulmuş gözüküyor.

Özellikler:

 • Gerçek-zamanlı İstatistikler
 • Masaüstü İstemci veya Mobil Uygulaması
 • Gelişmiş Segmentasyon
 • Canlı Sohbet Özelliği
 • Özel Etiketleme
 • Gelişmiş Raporlama (huni ve tutma raporları)
 • CRM Özellikleri
 • Takımlar için destek (sadece ücretli paketlerde)

 

Fiyat: 400,000 ziyaretçi için aylık 79.95 $ Ayrıca 30.000 ziyaretçiye kadar ücretsiz hizmet.

Yandex Metrica:

Yandex-Metrica-EticaretGeçtiğimiz yıllarda Rus kökenli arama motoru olan Yandex Türkiye piyasasına giriş yapmaya karar verdi. Henüz Türkiye’de istediği rakamlara ulaşamayan yandex hedeflerine ulaşabilmek ve pazardan belli bir pay almak için bizlere her gün yeni servisler ve yeni hizmetler sunuyor. İşte bu servislerden birtanesi de Rus firmasının analiz servisi olan metrica. Metrica’nın da amacı diğer analiz servisleri gibi web sitelerinin trafiğini en iyi şekilde ölçmek ve kullanıcı davranışlarını site sahiplerine iletmek. SEO analiz uzmanları yandex’in bu konuda çok tutarlı sonuçlar verdiği konusunda hemfikir.

Metrica’nın özellikleri aslına bakarsanız Google Analytics ile hemen hemen aynı ama birisi dışında. Rus firması Yandex.Metrica Webvisor özelliği ile sizlere kullanıcıların ne yaptığını video formatında size sunuyor. Nasıl yani diyenler için https://metrica.yandex.com.tr/promo/webvisor/ sayfasında bu özelliğin tanıtımı var. Metrica’yı açıp oynatıcıyı açarak ziyaretçilerinizin davranışlarını video formatında izleyebilirsiniz. Bu size ziyaretçinin sitenizde metin mi kopyaladığını, butona mı tıkladığını yazıları mı okuduğunu görme fırsatı sunacaktır. Bu özelliği kullandıkça kullanımı çok zevkli olan bir özellik olduğunu göreceksiniz. Metrica’nın ekran görüntüsü ise şu şekilde;

yandex-metrica

Sizin için doğru servis hangisi ?

Zor kısmı sanırım hangi platformu kullanacağına karar vermek olacaktır. Her web sitesi sahibinin farklı hedefleri, farklı teknik gereksinimleri olabilir yada daha farklı ölçümlere odaklanmak isteyebilir. Burada sizin için optimum hizmeti sunan servisi seçmek size kalacaktır. Seçerken dikkat etmeniz gereken temel kriterler ise şu şekilde;

 • Teknik Gereksinimler
 • Ölçümleri
 • Ek İşlevsellik (örneğin ısı haritalama)
 • Kolay Kullanım
 • Bütçe

 

Bir önceki yazımız olan 70 Tane Paravan Blog Adresi başlıklı makalemizde bedava blog site adresleri ve ücretsiz paravan bloglar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi