Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Seo Haberleri > Google Unutulma Hakkı Uygulaması

Google Unutulma Hakkı Uygulaması

Kategori : Seo Haberleri Tarih: 23 Mart 2016 Yorum Yok 1.776 Okundu

Google-unutulma-hakkiİnternetin olumlu yönleri olduğu kadar ne yazık ki olumsuz tarafları da bulunuyor. Kişiler ve şirketler hakkında geliştirilen olumlu içeriğin yanında, itibara zarar veren bazı bilgi ve içerikler yıllar geçse bile ekranlarda kullanıcıların karşılarına çıkmaya devam ediyor. Bu süreçle ilgili oldukça yüz güldürücü gelişmeler de söz konusu. Konunun detayları şu şekilde…

Geçtiğimiz yıllarda bir İspanyol avukatın bahsi geçen olumsuzlukla ile ilgili açtığı dava Avrupa Adalet Divanına taşınmıştı. Davanın ana konusu unutulma hakkı ile ilgiliydi. Bu doğrultunda Google da içerik kaldırma talepleri ile ilgili olarak uygulamalar başlatarak bir başvuru formu hazırlamıştı. Ancak bu uygulama AB vatandaşları için Avrupa ülkelerinde uygulanmakta idi. Avrupa dışından sitelere yönelik olarak erişim konusunda bir kısıtlama bulunmamakta idi. Güncel uygulamada içerikler Google.de, Google.fr gibi ülke uzantılı içeriklerden kaldırılmış iken Google.com dan kaldırılmamış durumda. Zira kullanıcıların diledikleri yerden Google.com’a girmeleri zor değil. Bu konuyu ele alan Avrupa Adalet Divanı, uygulama kapsamının geliştirmesi için bahsi geçen unutulma hakkının Google.com’u da kapsamasını istiyor. Süreç bu şekilde ilerlerse, artık unutulma hakkı tanınmış olan içeriğe her nevi ülkeden kısaca Google.com uzantısından girmek engellenmiş olacak.

AB mahremiyet gözlemcilerinin önerileri doğrultusunda kabul gören düzenlemelerin yakın gelecekte yayınlanması ve uygulanması bekleniyor. Google uzmanları ise, yayınlanan bu yeni düzenleme ile birlikte atacakları adımları belirleme yolunda toplantılar yapıyor. Avrupa’da sıklıkla tercih edilen ve bir alternatifi olmayan Google şu anda tekelcilikle de suçlanıyor. Ancak gerçekler ne yazık ki Google’ın elini güçlendiriyor. Önümüzdeki günlerde Goggle’ın bu konuda takınacağı tavrı da merakla bekliyor olacağız.

Bir önceki yazımız olan Nisan 21’de “Mobilegeddon” geliyor mu? Hazır mısınız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi