Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Temel Bilgiler > Google’ın istediği gibi çalışıyormusunuz ?

Google’ın istediği gibi çalışıyormusunuz ?

Kategori : Temel Bilgiler Tarih: 05 Haziran 2017 Yorum Yok 4.487 Okundu

Google hayatımıza girdiğinden beri bize çok fazla katkısı oldu. Benzer durum Facebook ve Twitter içinde var diyebiliriz.Google’ın arama sonuçlarında giderek artarak kalitesi bir süre sonra onu en çok tercih edilen arama motoru yapmaya doğru ilerletti. 2004 yılında kullanım oranlarının artması ile patlama yapmıştı. Tercih edilme oranının artması ile beraber SEO ve Adwords reklamcılık adı altında 2 yeni iş sektörü ve beraberinde yeni meslek alanlarını da getirdi.

Şu an SEO uzmanı olarak çalışıyorsam bunun sebebi Google’dır diyebilirim. Facebook ve Twitter’da sosyal medya uzmanlığı ile ilgili birçok yeni iş pozisyonu açmıştır. Başarılı ve kalitesini arttırmak için çalışan firmalar kazanırken kazandırmaya da başladı.

Benim asıl değinmek istediğim konu ise SEO tarafında olacak. Google servisleri ile bize hizmet eden bir arama motoruyken artık SEO sektörü çalışanları Google için çalışmaya başladı. Google  arama sonuçlarını iyileştirmek istiyor. Bunun içinde birkaç mühendis çalışanı tarafından bazı soru cevap videoları ve duyurular yayınlıyor.  Üst sıralarda olmak isteyen sitelere kendi geliştirdiği algoritmasına yardımcı olacak şekilde tüyolar veriyor. Aslında bizi hissettirmeden kendisi için çalıştırıyor.

Özgün içerik kavramı 3-4 sene önce şu an olduğu kadar popüler değildi. Ama şimdilerde Google kulağımıza bir şeyler fısıldadı: Özgün ol güncel ol.

Bu fısıltılar SEO danışmanları, forumlar, bloglar, seminerler aracılığıyla yayıldıkça artık üreten bir web ortamı oluşmaya başladı. İçerik ajansları, makale yazarları da bu fısıltıdan doğan yeni sektörler oldu diyebiliriz. Yani Google bizi istediği gibi çalıştırıyor aslında. İnternete katkımız olması için bu fısıltıları iyi kullanıyor. Firmalar içerik yazdırmak için editörler almaya başlıyor. Gazete yazarlığından daha popüler bir kol da artık blog yazarlığı oldu böylece.

SEO tekniklerine de Google istediği gibi yön veriyor. Sitelerin tüm sayfalarından satın alınan linkler yerini tanıtım yazılarına bıraktı. Her bir tanıtım yazısı da yeni özgün bir içerik anlamına da geliyordu. Eski tekniklerin işe yaramadığı bu yöntemleri kullananların Google cezaları ile karşılaşacağı fısıltılarının yayılması ile arama sonuçlarında karşımıza çıkan siteler daha kaliteli olmaya başladı. Google’da tam olarak bunu istiyor. Spam yöntemleri tespit için daha az donanım harcayarak tasarruf yapmaya çalışıyor. Saniyeler içerisinde gördüğünüz arama sonuçları aslında büyük donanım maliyetleri ile saliseler içerisinde karşımıza çıkıyor.

2015 yılına girmemizle beraber Google mobil arama sonuçlarında “mobil uyumlu” etiketini göstermeye başladı. Fısıltılar tekrar devreye girdi ve mobil site kavramının SEO çalışmasında önemli olduğu haberleri hemen yayıldı. Şubat 2015 sonunda çıkan son fısıltı ise Nisan sonunda mobil uyumlu olmayan sitelerin sıralama kaybedeceğinin kesinleşmesi ile ilgiliydi. Kulislerde responsive tasarım, mobil tasarım, mobil cihazlarla uyumlu web siteleri kavramları çokça konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediyor. Dolayısıyla Google yine ziyaretçileri için bizleri çalıştırmaya başladı. Sitesi mobil olmayan birçok firma bu konudaki eksiğini gidermek için hizmet almaya başladı bile.

Video içeriklerin sitede kalma süresini arttırdığı ve bunun da sıralamalara etki ettiği fısıltısı nasıl yayıldı biliyor musunuz? Google’ın analiz servisi olan Google Analyticssite yöneticilerine birçok veriyi sunuyordu. Servise ilk girişte karşılaştığımız ekranda hemen çıkma oranı metriğini görüyorduk. Bu metrik bize ziyaretçiler sitede tutmamız gerektiğini fark ettirmeden fısıldıyordu. SEO dünyasında da bu konunun konuşulması ile sitede kalmaz süresini arttırmak için çalışmalara başladık. Video içerikler üretmeye başladık. Milyonlarca video artık ziyaretçilere ulaşmıştı. Google öyle istiyordu. Youtube’u satın aldıktan sonra Youtube arama motorunu kullanan bir ziyaretçi kitlesine ihtiyacı vardı. Bu kitleye ulaşmak içinde Youtube’un içeriğinin geliştirilmesi gerekiyordu. Tabi ki bunu da yine bizler yapacaktık.

Her şey aslında birbiri ile bağlantılı. İyi arama sonuçları en çok tercih edilen arama motoru olmayı beraberinde getiren bir sonuç. Bu sonucun da bir sonucu olan Google Adwords reklamlarının daha fazla kullanılması.

Biz bu sektöre hizmet edenler aslında Google’ın hayal ettiği internet ortamını oluşturmak için çalışıyoruz. Ziyaretçiler istedikleri doğru sonuçlara ulaşırken buna aracı olan Google’da emeğinin karşılığını alıyor. Aracı olan bizlerde hizmetimizin karşılığını kazanıyoruz.

Google artık bir arama motoru olmaktan çıktı ve cevap motoru olmaya yolunda ilerliyor. Bizlerde arkasından geliyoruz…

Bir önceki yazımız olan Oturum ve Çerez Kimlikleriyle Arama Motoru Erişimini Kontrol Etme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi