Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Bloglar ve Seo > Guest Blogging Nedir? Penguin 2.0 Guest Blogging Etkileri

Guest Blogging Nedir? Penguin 2.0 Guest Blogging Etkileri

Kategori : Bloglar ve Seo Tarih: 23 Kasım 2016 Yorum Yok 16.009 Okundu

googlepenguin2Link inşa etmenin en popüler yolu guest blogging’dir. Bu işlem SEO’ların çoğu için oldukça işe yarar çünkü bloggerlar her gün misafir yazarları kabul edip etmeyeceklerine dair düzinelerce email alıyorlar.

Guest blogging yöntemi Penguin 2.0 güncellemesinden sonra çalışmaya devam edecek olsa da, bence guest blogging ile link inşa etme şekli değişecektir diye düşünyorum.Ama tabi ki de yerini başka stratejiler alacak demiyorum.Guest blogging bu güncellemeden bence aşağıdaki şekillerde etkilenecektir.

1) Sosyal Sinyaller

Bir yazı ne kadar çok tweet alır, ne kadar paylaşılır, hatta Facebook’ta ne kadar çok beğenilirse  o kadar iyidir değil mi? Bu durum çoğu zaman geçerli olsa da, bazı yazarlar bu sistemi Fiverr ve satın almalar ile dolaylı yoldan yapmaktadırlar.5 dolara 100 tweet, beğenme veya başka bir sosyal paylaşım türünü satın alabilirsiniz mesela.

matt-cutts-guest-blogging

 

Arama motorlarının bir web sitesinin sıralamasını belirlemek için sosyal sinyallere baktığını zaten biliyoruz ama Penguin 2.0’dan sonra (bence sosyal sayacı daha az dikkate alıp) daha çok yazıyı kimin paylaştığı ile ilgilenecekler. Etkileyici (ama gerçek) 200 kişilik güçlü bir ağı olan bir kişi, 2.000 çöp ve spam sağlayıcısından oluşan bir ağa sahip bir kişiye kıyasla, Google’ın algoritmasında daha yüksek puan alacaktır.

Ayrıca, Google muhtemelen, misafir yazılarını kendi sosyal profilinizde sizin kendinizin paylaşıp paylaşmadığına bakacaktır. Çünkü kendi misafir yazılarınızı tweetlemiyor veya beğenmiyorsanız iyi yazılar yazmıyorsunuz demektir.

Çözüm: İçeriğinden gurur duyacağınız yazılar yazın. O kadar gurur duyun ki kendi sosyal profillerinizde paylaşın. Ayrıca büyük bir sosyal takibe sahip etkileyici kişilerle iletişime geçmeye çalışın; çünkü içeriğiniz gerçekten çok iyiyse bu kişiler yazılarınızı paylaşabilirler.

Popüler sosyal takipçileri olan, kendi alanınızdaki tüm yazarlara mesaj gönderebilirsiniz. Güzel bir misafir yazısı yazdığınızda, tweetleyip tweetlemediklerini görmek için pingleyin. Yazılarınızı tweet etmelerini veya beğenmelerini sağlamak, link vermelerini sağlamaktan çok daha kolaydır.

2) Author Rank

Author rank bugünlerde yazarlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Böylece Google içeriğinizi nerede yayınladığınızı ve içeriğinizin internette nasıl karşılandığını görmektedir.

Güzel yazılar yazmaya devam ederseniz, Google hangi sitede yazdığınızdan bağımsız olarakiçeriğinize daha fazla önem verecektir.

Aynı zamanda boş yazılar yazmaya devam ederseniz Google bunu takip edecek ve yazınızdaki linkleri değersizleştirecektir. İster en kaliteli bloglarda yazın ister adı duyulmamış bir blogda, linklere guest blogging yaptığınızı fark ettiklerinde linklerinizin değerini düşürmeye devam edeceklerdir.

Dipnot : “Yani Google sadece sitelerin değil, yazarların da değerini düşürmektedir.”

Çözüm : Yayınladığınız iletilerde her zamankinden daha titiz davranın. Nasıl çok iyi yazı yazılacağını bilmiyorsanız, Copyblogger ve Problogger gibi bloglara bakın çünkü bu bloglar yazı yazmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğreteceklerdir.

3) Değer düşüren linkler

Yazar biyografisinden verilen linklerin artık eskisi kadar etkili olmadığını biliyoruz. Bana kalırsa çok büyük ihtimalle bu linkler şimdikinden daha da az etkili olacak.

Üstelik Google hangi linklere daha çok önem vereceği ve hangilerine daha az önem vereceği konusunda daha da titiz davranacak.Misafir yazınızın birinci veya ikinci paragrafında zengin bir anchor text linkiniz varsa, bu link muhtemelen değersizleştirilecektir. Aynı alışıldık infografinizi birden çok blogda yayınlıyorsanız, bu linkler de değersizleştirilecektir.

Arama motorlarının bunu yapmak zorunda kalmasının sebebi, içeriğinizin internette yayılmasının kolay olmasıdır. Kötü tarafı ise şöyle; Mashable, SEOmoz gibi popüler bloglarda infografiğimi göstermek ve link oluşturmak için insanlara para ödeyebilirim. O zaman neden bu linkler editöryel bir yazıda popüler bir yazarın bana link vermesinden daha önemli oluyor?

Çözüm : Kolay link building yöntemlerini tercih etmek yerine, değer katmak üzerine yoğunlaşın. Çok büyük bir şey yaratabilirseniz, insanlar doğal olarak link verecektir. Mesela infografi gibi yaratıcı tasarımları ele alır ve içeriğinize uyarlarsanız, insanların sitelerinde paylaştığı basit infografilerden çok daha iyi linkler inşa etmiş olursunuz.

4) Değer düşüren siteler

Tek bir siteye sürekli olarak link veren siteler ceza alırlar. Google birden fazla siteye link vermenizi ve tabi bu sitelerin yetkili siteler olmalarını istiyor. İyi içerikler yazıyorsanız zaten farkında olmadan bunu yapıyorsunuz demektir.

Geçersiz içerik yayınlayan siteler de ceza almaya başlayacak ve linkleri önemli olmayacaktır. Örneğin, köpek maması hakkındaki bir site neden banka kredileri hakkında bir sitenin linkini versin? Bir kere mantıklı değil.İçeriklerinde spam linkler veren blogların da değeri düşecektir. Bu işlemi bir veya iki kez yaparsanız, sorun çıkacağını sanmam; ama düzenli olarak yapmaya başlarsanız sıkıntıya girebilirsiniz.

Çözüm: Üstünde guest blog yapacağınız bir site seçerken, spam sitelerine link vermeyen ve yüksek oranda geçerli içeriğe sahip olanları seçtiğinizden emin olun. Guest yazıları hakkında yazarken, diğer sitelerin linkini vererek sevginizi belli edin. Hem okuyucularınız da faydalanacaktır. Bu siteler rakibiniz bile olabilir.

5) Ortak Alıntılamalar

İnsanların sizden veya sizden bahsederken çoğu zaman sizin linkinizi vermediklerini fark ettiniz mi? Bu bana çok olur, özellikle de konu yetkili bloglara geldiğinde.

Sürekli olarak guest yazıları yazarsanız ve sitenizin linkini verirseniz, uzun vadede zararlı çıkarsınız. Google link yüzdelerinin kaçının doğal yollardan verildiğini biliyor ve o aralığa girmiyorsanız, bence canınız yanabilir.

Çözüm: Sitenizin linkini vermeyin. İnsanları eğitmek ve öğrendiklerinizi onlarla paylaşmak için güzel yazılar yazın. Böylece, hem sizden bahseden ve size link veren sitelerdeki ve hem de sizden bahseden ama size link vermeyen sitelerdeki oranlarınızı da artırırsınız.

SONUÇ

Yukarıda bahsettiğim değişikliklerin bazıları Penguin 2.0’da gerçekleşmeyebilir ama bana göre algoritma güncellemesi bunları kapsıyor. Öyle değilse bile Google’ın tüm bunları önünde sonunda uygulayacağına inanıyorum.

Bir önceki yazımız olan 70 Tane Paravan Blog Adresi başlıklı makalemizde bedava blog site adresleri ve ücretsiz paravan bloglar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi