Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Temel Bilgiler > Seo’nuza Zarar Verecek 5 Web Sitesi Değişikliği

Seo’nuza Zarar Verecek 5 Web Sitesi Değişikliği

Kategori : Temel Bilgiler Tarih: 02 Ocak 2015 1 Yorum 4.027 Okundu

seo-errorArama motorlarından aldığınız trafiğin en büyük faktörlerinden birisi siteniz için gelen link profilidir. Sitenizde belirgin bir değişiklik yaptığınız zaman akla gelen ilk soru da bu linklerin geçerli olup olmayacağıdır.Tabii ki arama motorları bu soruya cevap veremez ancak insanların siz büyük bir değişiklik yaptıktan sonra sitenizdeki linkleri kaldırıp kaldırmadığını görene kadar, belli bir zaman o gelen linklerin değerini düşürmeyi tercih edebilirler.

Bu filtreleme süreci, birçok otoriter linkle birlikte o domaini almaya çalışan ve o linkleri farklı sitelere yönlendiren spammerden koruma amaçlıdır.Bu anlamda, sitenizde yapacağınız değişikliklere arama motorlarının yaklaşımını öğrenmek için aşağıdaki 5 kritere bakabiliriz.

1. Domain

Çoğu web site yayıncıları domainlerini değiştirmeyi düşünebilirler. Örneğin, işe başlarken “.net” domainini kullanmışlar ve daha sonra da “.com” domainini satın alabilmişlerdir.Sebebi ne olursa olsun, domain değişikliği arama motorları için çok büyük bir değişiklik olarak algılanır; özellikle de bir kerede site yeniden tasarlanmış, URL yapısı değiştirilmiş, içerik belirgin bir şekilde değiştirilmişse.

Basit bir domain değişikliği yapmış olsanız bile arama motorları eski domaininize verilen linkleri sorgulamaya başlayacaktır. Bu yüzden domain değişikliklerinde 301 yönlendirmelerini kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

2. URL Yapısı

Sitelerin tamamlanmış yeniden-tasarımları alması veya aynı anda içerikte önemli değişiklikler yapmadan yeni bir içerik yönetim sistemi yürütmek alışılmamış değildir. Ancak, arama motorları için bu sitelerin yeni sürümlerinde ne olduğuna karar vermek ve bu yeni site yapısını anlamak zaman alır.

Sitenin sayfaları arasındaki bütün karmaşık ilişkiler yeniden kurulmuş ve arama motorlarının bunları anlaması için haftalar hatta aylar geçmesi gerekebilir. Aynı zamanda, bir şekilde sitenizin değerini düşürmek zorunda hissedebilirler. Bu sorunla 301 yönlendirmeleri kullanılarak baş edilebilir ancak bu bile bütün sorunu ortadan kaldırmaya yetmeyecektir.

 3. İçerik

İçerikteki belirgin değişiklikler de web sitenize neler getirdiğini düşünmek için arama motorlarına olanak verir. Esas konu değişmemiş olsa bile, o kararı vermesi için arama motorlarının uzun bir zamana ihtiyacı olur.

4. Kimlik

Bir domain için tutulan kimlik kaydında bir değişiklik yaparsanız, o değişiklik domainin kendisine yapılmamışsa bile, site sahibinin değişikliğinin bir göstergesi olabilir.

Arama motorlarına göre, bir sitenin ötekine link vermesinin sebebi o sitenin sahibine olan güven olabilir. Eğer o sahip değişirse, o güven hala orada olur mu? Çoğu durumda cevap hayırdır.

Kişinin basitçe iletişim için e-mail adresini değiştirmesi böyle bir sinyal taşımaz ama üye olanın ismini veya adresini değiştirmesi o sitenin sahibinin değiştiğine işaret eder.Aynı anda başka büyük değişiklikler yapılmadıkça, böyle değişimler çok fazla aksaklığa yol açmayabilir. Ama aynı anda hem web sitesi hem de site sahibi hakkında yapılan büyük değişiklikler oldukça riskli hale gelir.

Bunu SEO  açısından daha az hasarla atlatmak için böylesi büyük değişiklikleri aynı anda yapmamaya dikkat etmelisiniz.

 5. Tema

Temadaki değişiklikler birçok biçimde olabilir. Örneğin, araba sigortasıyla ilgili bir siteniz varsa ve ev sigortası hakkında büyük bir bölüm eklediyseniz, bu ev sigortası bölümünün gelen linklerle güven ve otorite kazanması uzun zaman alabilir. Bu durumda, araba sigortası için gelen linklerin değerleri de düşürülebilir.Bu sebeppe tema değişimlerinde mutlaka bir seo uzmanına danışılmalıdır.

Tema değişikliği gibi görünen bu tür değişiklikler daha güç algılanabilir. Mesela, sitenizin, bazı kısa metin içeriklerle birlikte araba sigortası kaynaklarında bir link dizini varsa ve birdenbire bu sayfalara çok fazla içerik koymaya başlarsanız, bu önemli bir değişiklik olarak görünebilir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Bir Site Eski Bir Siteye Nasıl Fark Atabilir başlıklı makalemizde eski site seo, seo domain yaşı ve yeni site ve eski site seo farkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yapılan Yorumlar

Bu konuya 1 yorum yapılmış.
  1.   Düğün Çekimi02 Ağustos 2017, 1:23  
     

    Sitemde tasarımı değiştirmeyi düşünürken sitenizi buldum ve bu bana oldukça yarar sağlayacak makaleyi okudum. Tesekkür ederim.

     
         

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi