Seo ile Web'de Maksimum Erişilirlik

Buradasınız: Profesyonel Seo > Temel Bilgiler > 301 Redirects | Yeniden Yönlendirme

301 Redirects | Yeniden Yönlendirme

Kategori : Temel Bilgiler Tarih: 16 Ocak 2015 2 Yorum 2.374 Okundu

301-yonlendirmeSeo’da 301 yeniden yönlendirme yapmak gerçekten önemlidir. Problemle karşılaştığınız sitenin durumunu google’da düzeltmek için uygulanan bu yöntemle ilgili sizlere detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız.

301 yönlendirmeleri bir bağlantının başka bir url yapısına yönlendirilmesi demektir. Google gibi tüm arama motoru yöneticileri bunun en doğru yol olduğunu resmi açıklamalarında dile getirmişlerdir. Bir nevi filtreden sitenizi çıkarmak gibide algılayabilirsiniz.

 

301 Redirects Hangi Durumlarda Yapılır?

Yeniden yönlendirme yapma ihtiyacı aşağıdaki durumlarda kullanılabilir.

  • Sitenin adresini değiştirmeye karar verdiğinizde,
  • Sizin için önemli değeri olan bir sayfanın linkini değiştirmek istediğinizde,
  • 404 hatası veren ve sıralaması olan bir sayfanız olduğunda.

Birinci madde de yazan karar için yönlendirme yapmak istiyorsanız örnek.com sitenizi örnek2.com adresine yönlendirerek eski sitenize gelen bağlantıları ve sıralamasını hiçbir kayıp olmadan gerçekleştirebilirsiniz. bir kaç gün içinde indeks ile yeni site adınız görünmeye başlayacaktır.

İkinci madde de daha önce yazılımdan kaynaklı karmaşık ve uzun bir url yapısını kısa ve daha etkili bir linke dönüştürdüğünüzde tercih edebilirsiniz. Bu durumda genellikle e-ticaret siteleri karşılaşabiliyorlar. Hazır Cms wordpress gibi sitelerde bu sorunla pek fazla karşılaşılmıyor.

Son madede ise bir şekilde bulunamayan sayfaları arama motoru ve kullanıcılar sevmedikleri için en alakalı eş değer sayfaya yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

301 yönlendirmelerinin seo açısından önemine değinmek gerekirse, zamanında bilgi eksikliği ve teknik hatalar nedeniyle oluşmuş olan url yapılarından ötürü belirli bir çalışma yapılsa dahi hakkettiği yere gelemeyen sayfalarınız kısa zamanda yeni seo uyumlu linke dönüştürülerek sıralamalarda görünmeye başlayacaktır.

Bilindiği üzere bir çok web sitesi sahibi on page seo çalışmasını yeterli düzeyde yaptırmadan yayın hayatına başladığı için fazlaca emek verilse de belli bir yere gelemiyor. Bu nedenle 301 yönlendirme önemi daha belirgin ortaya çıkmış oluyor. Örnegin; www.profesyonelseo.com.tr/123.aspx uzantılı linkimizi sayfanın gerek içeriği olan www.profesyonelseo.com.tr/seo-ve-ozgun-icerik/ şekline getirilen sayfaya yönlendirirsek url yapımız ile kullanıcı ve arama motoru uyumunu sağlamış oluyoruz. Ve bu bizi serp sonuçlarında daha iyi yerlere getirebiliyor.

301 ve 302 Redirects Arasındaki Fark Nedir?

301 yönlendirme ile net olarak bu sayfa şuraya taşınmıştır. Artık oradan yayına devam etmektedir diyebiliyoruz. Ancak 302 ile yapılan yönlendirmeler de net bir sonuç göstermeden bu sayfa tatile çıktı artık etkisi eskisi kadar değildir diyoruz. Aradaki fark bu. Ancak çok fazla kullanılmadığı için etki sonucu her kesimce bilinmeyebiliyor.

Yeniden yönlendirme yaparken unutmamanız gereken ilk kural yönlendirdiğimiz sayfadaki tüm iyi ve kötü çalışmaların yeni sayfaya iletildiğidir. Eğer iyi sıralama varsa bu aynen getiri olacağı gibi sayfanızda yapılan kötü seo uygulamasını da yeni sayfaya taşımış olacaksınız. Bu nedenle 301 yapılacak sayfayı iyi analiz edip kararınızı ona göre verin.

301 yapmak için wordpress gibi hazır yazılımlarda basit eklentiler mevcut. Ancak siteniz html veya php tabanlı bir site ise bu uygulamayı htaccess dosyası üzerinden yapmanız gerekiyor. Eğer iyi kod bilginiz yoksa uzman bir kişiye danışın. Aksi halde sitenin bazı bölümlerini çalıştıramayacağınız gibi 404 hataları dolu bir site elinizde kalabilir.

301 yönlendirme ilgili son olarak yazmak istediğim bir şey var. Muhtemelen google dan sitenizle ilgili bir kalite kural ihlali mesajı aldığınızda kullanmaya yelteneceğiniz redirects ile sorunu çözebileceğinizi düşünmeyin. Hatalı uygulama yaparsanız aynı kanser gibi tüm siteyi sardırabilirsiniz. En iyisi ihlal eden sayfayı manuel tespit edip gerekirse dizinden kaldırılması için silmeli ve arama motoruna bu linki kaldırın isteği yollamaktır.

Bir önceki yazımız olan SEM Stratejilerini Nasıl Geliştirebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konuyu beğendiyseniz,bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz

Yazar Hakkında

Caner Kaya

Caner Kaya,Eastern Mediterranean University Bilgisayar Mühendisliği ve MBA Yüksel Lisans Eğitimini bitirdim.7 yıldır arama motoru optimizasyonu(SEO) / SEM / SMO ve diğer dijital pazarlama alanlarında danışmanlık hizmeti verdi.Türkiye'de bir çok kurumsal firma özel eğitimler ve pazarlama danışmanlıklarını ile İlgineiyorum

eticaret-seo

Yorum Gönder

İsim(Gerekli)
E-Posta(Gerekli)
Web Siteniz(Tercihen)

Mesaj Bölümü

Arama Bölümü

profesyonelseo-banner

ProfesyonelSeo.Com.TR

Yazılardan Haberdar Olun

seo
SEO Fiyat Teklifi